به کلینیک قالیشویی خوش آمدید               تلفن تماس:02144893046-09197243007

به کلینیک قالیشویی خوش آمدید               تلفن تماس:02144893046-09197243007

انواع طرح های قالی ایرانی

طرح ماهی در هم


طرح ماهی درهم در رده طرحهای بومی و ايلی میباشد که بافت آن ما نند دیگر طرحهای هندسی بصورت ذهنی میباشد و از روی نقشه انجام نمیشود.زيبايی منحصر بفرد موجود در این طرح ، طراحان فرش برای که آنرا بصورت يک طرح منظم و مدون و با حفظ ويژگيهای قديمی آن ، پياده نمايند سوق داده است. در ابتدا اين طرح در بيرجند(يکی از شهرهای استان خراسان) بافته می شده و به تدريج به ساير مناطق فرشبافی ايران راه پیدا کرد. 
این طرح رواج زیادی در سراسر ایران پیدا کرده که از استان خراسان تا آذربايجان و همدان و اراک و… . گروه فرعی منشعب از آن عبارتند از : ماهی هرات ، ماهی فراهان و زنبوري، ماهی سنه يا کردستان ، ريزه ماهی يا خرده ماهی و ماهی درهم بندي.

طرح گلفرنگ

طرح گلفرنگ بصورت ترکيبی از طرحهای اصيل ايرانی و با گلهای طبيعی ، مخصوصا گل سرخ میباشد که در اين طرح قالی از رنگهای که تند و روشن مخصوصا رنگهای سرخ میباشند مورد استفاده قرار میگیرند. گروههای فرعی اين طرح را گل سرخ (لچک ترنج) ، گلفرنگ بيجار ، گلفرنگ بيجار ، گلفرنگ مستوفي، گلفرنگ ترنجدار، گلفرنگ دسته گلو گلفرنگ گل و بلبل تشکيل می دهند.


طرح محرابی

این طرح را از طرح محراب الهام گرفته اند و تزئيناتی از قبيل قنديلها و ستونها و سرستونها و گل و برگها را به آن اضافه کرده اند. گروههای فرعی اين طرح بنامهای محرابی درختی ، محرابی گلدانی ستونی محرابی قنديلی ، محرابی گلدانی و محرابی دورنما شهرت دارند.

طرح گلدانی

در این نوع طرح معمولا از شکل گلدان ها در اندازه های مختلف استفاده مینند به همین دلیل به طرح گلدانی شناخته میشوند.

طرح هندسی

همانگونه كه از نام طرحهای اين گروه پيداست ، كليه نقوش اين گروه به صورت هندسی و با استفاده از خطوط زاويه دار به وجود مي آيد. گروههای فرعی مهم اين طرح عبارتند از: هندسی بندی قابي، هندسی ترنجدار، هندسی محرمات ، هندسی لچک ترنج (شاخه شکسته)، هندسی کف ساده ، هندسی خطائي، هندسی ستاره(موزاييک)، هندسی خاتم شيرازی و هندسی جوشقاني.

 

انواع طرح های قالی ایرانی


اقتباسی

اغلب طرحهای اين گروه شباهت زيادی با طرحهای فرش مناطق مرزی ايران وكشورهای همسايه و حتی ساير كشورها دارد و به همين دليل آنها را اقتباسي مي نامند مانند طرحهای قفقازی و گوبلني .

 

طرح ایلی

اين نوع طرح ها از قديمی ترين و اصيل ترين طرح ها در ايران میباشد و ساخته ذهن قاليبافان بومی میباشد. طبيعت و محيط زندگی آنها به صورت ساده ترين شکل در طرح های اين نوع فرشها منعکس شده اند. از نقشه های منظم و مدون پيروی نمی شود و دارای زيبايی دلپسندی است. طراحان فرش اين طرح را از منطقه ای به منطقه ديگر منتقل کرده اند چنانکه از غربی ترين نقطه ايران به شرقی ترين منطقه راه يافته است.

 

 

قالیشویی شمال تهران 
قالیشویی غرب تهران
قالیشویی شرق تهران
قالیشویی جنوب تهران
 

 

مناسب ترین قیمت و بهترین کیفت در کوتاه ترین زمان با کلینیک قالیشویی.