به کلینیک قالیشویی خوش آمدید               تلفن تماس:02144893046-09197243007

به کلینیک قالیشویی خوش آمدید               تلفن تماس:02144893046-09197243007

 دست بافت ساده ای که از تار و پود که از پشم حیوانات گرفته شده و هر منطقه طرح مخصوص به خود را دارد و معمولا به عنوان فرش کاربرد را گلیم میگویند.

بافت گلیم ممکن است با تغییراتی کاربردهای دیگری غیر از فرش در بین عشایر داشته باشد: از جمله نمک دان، جل اسب، نوار چادر.

مواد اولیه برای ساخت گلیم عبارتند از:
رنگرزی
نخ تار
نخ پود


طرح‌های معروف و رایج گلیم در ایران:
 خطی 
شاملو
شیرکی پیچ
سفره کردی
کف ساده
راه راه
خشتی 

انواع گلیم در ایران
گلیم‌های ایران را بطور کلی در سه گروه میتوان دسته بندی کرد:

۱. گلیم های ساده یا  تخت : که برای بافت آنها از روش پودگذاری استفاده شده و ضخامت کمتری در مقایسه با انواع دیگر گلیم دارا میباشد.

۲. گلیم یک‌رو یا سوماک: با روش پودپیچی و پیچش پود صورت گرفته و ضخامت بیشتری در مقایسه با گلیم‌های ساده و معمولی دارا میباشدو  تار و پود پیچش و پود نازک است.

 

 

*گليم های سوزني
گليمي كه  علاوه بر رد کردن پودها از بین  تارها، نقش‌هايي  روي پود بافته يا سوزن‌دوزي شده اند.

*گليم های ساده (بي‌چاک و چاكدار)
در گليم های ساده بدون چاک پودها خيلي ساده و بدون مدل خاصي از ميان تارها رد داده مي‌شوند و ممكن است هر چند رج يك بار رنگ پودها تغيير بدهند. درعوض در گليم های ساده چاكدار طرح میتواند هندسي يا غيرهندسي باشد و در میان پودها به خاطر عوض كردن رنگ پود، فاصله يا چاک ايجاد میشود که علت نامگذاری همین میباشد.

*گليم های سوماک
گليم های سوماک دارای طرح‌هاي پيچيده‌تري هستند و ممكن است بصورت سينه‌باف (يعني بدون نقشه و كاملا ذهني) يا نقشه‌باف باشد. گليم های سوماک دارای ظرافت زيادي هستند و بيشتر با پود ابريشمي بافته شده اند. نخ پودي كه با آن يك طرح را بافته‌اند، در پشت كار گره خورده و با پود ديگري طرح تازه را شروع به بافتن میکنند و از ميان تارها رد مي‌كنند. در ضمن، طرح‌هاي سينه‌باف، طرح‌هايي انتزاعي یباشند كه بيشتر براساس محل زندگي، كار و طبيعت اطراف بافنده يا حتي حال و هواي روحي او كه غمگين است يا شاد، آرام است يا هيجان‌زده، روي گليم نقش مي‌گيرد.

*گليم فرش
نوعي از گليم را كه  قسمت‌هايی از آن داراي پرز میباشد و به صورت برجسته در كار نمود پيدا مي‌كند. معمولا اين نوع گليم‌ها، ترکیبی از سوماک و قالي هستند كه قسمت‌هاي گل و بوته و حاشيه‌هاي آن داراي پرز میباشد.

 

*پلاس
در گذشته بيشتر در زندگي روستاييان كاربرد داشت و امروزه ديگر كمتر كاربرد دارد و به همین دلیل كمتر بافته مي‌شوند. در بافت پلاس  تار و پود، هر دو پنبه‌اي هستند. قبل تر ، نوعي پلاس در بيشتر روستاهاي ايران بافته مي‌شد كه تار آن از نخ پنبه‌اي بود و پود آن از رشته‌هاي باريک شده‌ لباس‌هاي كهنه روستاييان می بود.
 اين مدل پلاس، زنان بافنده با بريدن و به‌هم‌گره زدن لباس‌ها و ساخت رشته‌هاي باريک پارچه‌اي، فرشي مي‌بافتند كه به علت كنار هم قرار گرفتن رنگ‌هاي مختلف پارچه، بسيار زيبا بود. امروزه به صورت بسيار محدود در بازار پلاس وجود دارد و بيشتر به عنوان پادري استفاده میکنند.نام دیگر آن در بعضي از مناطق  «پروينه» هم مي‌گويند. جالب آنكه نوع خارجي اين نوع بافت الان به قيمت بسيار گران در لوكس‌فروشي‌ها وجود دارد!

*زيلو
 فرشی كه تاروپود آن هر دو بصورت  پنبه‌اي هستند و در اندازه‌هاي بزرگ بافته شده و معمولا دارای نقش هندسي و راه راه میباشند. بافتش آسان است و بيشتر به عنوان زيرانداز مورد استفاده قرار میگیرند .

*نمد و حصير
اين دو زيرانداز را هم جزء فرش محسوب میشوند. البته امروز به غير از محل توليد، كمتر در مناطق ديگر كاربرد زيرانداز را دارد. حصير در مناطقي كه در آن درخت نخل يا ني مي‌رويد، بافته مي‌شود و با آن چيزهاي مختلفي از فرش و سفره گرفته تا كيف و ظرف مي‌بافند.
نمد هم كه از فرو رفتن و به هم چسبيدن پشم شتر به وسيله مالش دادن و فشار آنها به هم شكل مي‌گيرد، نوعي ديگر از فرش است.

 

 

 

قالیشویی شمال تهران 
قالیشویی غرب تهران
قالیشویی شرق تهران
قالیشویی جنوب تهران
 

 

مناسب ترین قیمت و بهترین کیفت در کوتاه ترین زمان با کلینیک قالیشویی.